Slovinská dálniční známka 2022

Od 1. února již po slovinských dálnicích nebudete moci jezdit bez slovinské dálniční známky. Místo toho země přejde na elektronické viněty, které jsou spojeny s registrační značkou jednotlivého vozidla. Tento typ dálniční známky bude platný pouze rok.

Elektronická dálniční známka se postupně zavádí a nakonec nahradí dálniční nálepku. Bude vyžadováno pro každé vozidlo s hmotností do 3,5 tuny. Viněta bude k dispozici na čerpacích stanicích ve Slovinsku a bude automaticky naskenována při nákupu.

Slovinská státní dálniční společnost DARS poprvé prodává elektronické dálniční známky. Nové digitální dálniční známky jsou k dispozici na čerpacích stanicích a online. Státní dálniční společnost DARS uvedla, že řidiči musí k registraci na dálniční známku nahrát své registrační číslo. Přestože prodeje v současné době probíhají hladce, DARS varoval uživatele před možnými chybami. Vyzval lidi, aby si elektronickou známku zakoupili před uplynutím lhůty.

Slovinsko používá mýtný systém s názvem DarsGo. Řidiči, kteří mají vozidlo těžší než 3,5 tuny, jsou povinni zaplatit mýtné. Cena za mýtné závisí na povolené hmotnosti a počtu náprav. Portál DarsGo má interaktivní mapu a také kalkulačku, která vám pomůže odhadnout náklady.

Slovinsko má nízkou kriminalitu, ale přesto je důležité přijmout všechna obvyklá opatření, aby se nestali obětí trestného činu. Nenechávejte například cennosti bez dozoru a dávejte pozor na kapsáře. Dalším způsobem, jak zůstat na silnici v bezpečí, je ověřit si nejnovější dopravní informace v Centru dopravních informací PIC nebo Slovinské automobilové asociaci.

Slovinské dálnice se řídí systémem vinět, který vyžaduje zakoupení elektronické jízdenky. To umožňuje řidičům používat dálnici po stanovený počet hodin, místo aby museli platit za každý km. Vláda Slovinska reguluje poplatky, které se liší podle úseku dálnice, emisní normy a kategorie mýtného.

Společnosti pro výběr mýtného odpovědné za výběr mýtného jsou AmberOne, Autostrada Wielkopolska a Stalexport Austrostrada Malopolska SA, s tarify platnými od 10. ledna 2022. Kromě toho se zlepšil software pro určování tras s možností označovat trasy na mapě pomocí myši. Navíc nyní můžete zobrazit až pět tras na jedné mapě.