Jak na letenky

Jedním z nejdůležitějších faktorů pro nákup letenky je cena. Ve špičce jsou ceny obvykle vyšší než průměr. Výsledkem je, že více cestujících zůstává doma a rezervuje si kratší lety. Nedávná studie britské společnosti pro cestovní údaje OAG odhalila, že 27 % cestujících odkládá nákup letenek, dokud ceny nebudou nižší. Dalším faktorem, který přispívá k nestálým cenám letů, je cena paliva. Podle US News & World Report v roce 2021 prověřovala TSA během svátku díkůvzdání 1,5 milionu lidí denně, což znamenalo delší fronty a zvýšené náklady.

V minulosti se hojně používaly papírové jízdenky. Mnoho cestujících tyto letenky prodalo dalším, často se slevou. Prodávající často doprovázel kupujícího na letiště, odbavil se pod jménem původního majitele a odbavil zavazadla kupujícího. Kupující poté nastoupil do letadla. Dnes však většina leteckých společností vyžaduje, aby cestující při nástupu na palubu předložili svůj průkaz totožnosti. Proto je použití jízdenky jiné osoby v mnoha jurisdikcích považováno za nezákonné.

Dynamické cenové vzorce leteckých společností závisí na mnoha proměnných, včetně destinace a ročního období. Některé cesty je možné rezervovat několik týdnů dopředu, zatímco jiné vyžadují měsíce plánování předem. V každém případě cena letenky přímo souvisí s poptávkou a nabídkou. Pokud je například určitá trasa oblíbená, letecké společnosti mohou nadále nabízet zlevněné ceny, dokud se letecká společnost nevyprodá.

Abyste nemuseli platit více za letenky, může se vyplatit létat mimo špičku. Například úterý a středa jsou levnější než soboty. Přesunutím data cesty na tyto časy můžete ušetřit stovky dolarů. Dalším dobrým způsobem, jak ušetřit peníze, je cestovat v sezóně po ramenech. Pokud můžete, vyhněte se létání ve špičce, jako jsou prázdniny nebo léto.

Nákupem jednosměrných letenek na jednotlivá letiště můžete na mezinárodních letech ušetřit ještě více peněz. Kromě toho můžete také kombinovat různé letecké společnosti a letiště pro levnější itinerář. V některých případech vám jednosměrné letenky mohou ušetřit až 92 USD za let. Dávejte si však pozor na lety do „skrytých měst“, protože tyto lety jsou nezákonné. Letecké společnosti tyto lety monitorují a automaticky zruší váš zpáteční let, pokud zjistí, že jste použili maskované město.

Pokud cestujete s minimálním množstvím zavazadel a nelámete si hlavu s výběrem místa, základní ekonomické tarify mohou být slušným řešením. Cena těchto letenek se bude zvyšovat s tím, jak se bude blíže k vaší cestě zvyšovat nabídka a poptávka. Proto se doporučuje zakoupit vstupenky včas, alespoň týden před datem cesty.

Můžete se také přihlásit do TSA PreCheck za 100 $, abyste měli na letišti kratší linky. V červnu 2018 muselo 93 procent cestujících čekat na prověřování méně než pět minut. Existují další způsoby, jak se vyhnout placení plné ceny letenek, například vyhledávání v anonymním okně. Musíte si však uvědomit, že ceny se během dne mění.