Izrael hlavní město

Austrálie, dlouholetý spojenec Izraele, uznala západní Jeruzalém jako hlavní město Izraele po rozhodnutí bývalého prezidenta USA uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele v roce 2017. Austrálie je jednou z několika zemí, které neuznávají žádnou část Jeruzaléma jako hlavní město Izraele , ale uznala západní Jeruzalém v roce 2018. Australská ambasáda se nachází v Tel Avivu. Australský krok přišel krátce poté, co Trumpova administrativa uznala Jeruzalém za hlavní město Izraele a přesunula tam ambasádu Spojených států.

Tento krok pravděpodobně eskaluje napětí v regionu. Očekává se, že přesun americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma dále rozdmýchá napětí v regionu. Přestože prezident podepsal výjimku, která přesun odkládá o šest měsíců, bezpečnostní složka ministerstva zahraničí plánuje možné násilné protesty na amerických ambasádách v regionu.

Iron Dome je protidělostřelecký raketový obranný systém. Izrael má také dvě mezinárodní letiště, včetně mezinárodního letiště Ben Gurion v Tel Avivu a letiště Ramon v jižním přístavním městě Ejlat. Letiště Ben Gurion odbavilo v roce 2015 přes 15 milionů cestujících. Izrael má také tři hlavní přístavy: Ašdodský přístav je největším a nejstarším přístavem v Izraeli a přístav Haifa je druhým největším přístavem v zemi.

Navzdory napětí kolem palestinské otázky australská zahraniční politika dlouhodobě podporuje řešení dvou států. Austrálie uznává palestinský stát s hlavním městem ve východním Jeruzalémě a podporuje mír a bezpečnost s Palestinou. V květnu 2018 však americký prezident Donald Trump přesunul americkou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma a prohlásil Jeruzalém za hlavní město Izraele. Rozhodnutí USA bylo kritizováno některými evangelikálními křesťany, ale australský premiér Scott Morrison prohlásil, že Austrálie podporuje dvoustátní řešení a nepřesune ambasádu, dokud nebude vyřešen palestinsko-izraelský konflikt.