Dálniční poplatky Rakousko 2022

Rakouská vláda oznámila změny svých dálničních poplatků. Řidiči si budou muset zakoupit digitální dálniční známku, vystavit dálniční známku a zaplatit příplatek za vozidla nad 3,5 tuny. Šest dálničních úseků bude vyžadovat od řidičů zakoupení druhé dálniční jízdenky. Řidiči se také mohou rozhodnout pro službu automatického obnovení, která jim umožňuje automaticky obnovovat své dálniční známky.

Nový systém bude účinný od roku 2022. Uživatelé dálnic by se měli podívat na stránky rakouského spolkového úřadu pro dopravu (ASFINAG). Současná viněta s roční platností platí do tří set padesáti kilo hmotnosti. Pokuta za nezakoupení dálniční známky se pohybuje mezi 400 a 450 eury v závislosti na vzdálenosti.

V současné době jsou k dispozici dva typy dálničních známek. Kdo se bude chtít vyhnout příplatkům za mýtné, bude se moci rozhodnout pro desetidenní dálniční známku. Alternativně si Rakušané mohou zaplatit dvouměsíční nebo roční dálniční známku. Známku lze zakoupit online nebo na čerpacích stanicích. Rakouští motoristé musí u mýtných bran platit i další mýtné. Mohou platit v hotovosti, kreditní kartou nebo online vstupenkou. Například jízda přes hory bude vyžadovat samostatné mýtné.

Kromě dálničních známek by si řidiči měli ověřit i pravidla pro jízdu na dálnici. Osobní automobily s celkovou hmotností 3,5 tuny si musí před cestou koupit dálniční známku. Ostatní motorová vozidla s jednostopým provozem nejsou povinna platit dálniční známky.

Řidiči si budou muset zakoupit dálniční známku, pokud plánují používat dálnici v Rakousku. To jim umožňuje používat zpoplatněné silnice v zemi. Tyto viněty se nazývají viněty a jsou vázány na poznávací značku vozu. Bohužel většina turistů a pronajímatelů aut ze zemí mimo Rakousko nebude moci zakoupit dálniční známky. Pokud plánujete v blízké budoucnosti cestovat do Rakouska, měli byste si koupit dálniční známku a zaplatit mýtné.

Rakouský ETS přejde do tržní fáze v roce 2026. Návrh této fáze bude určen na základě meziministerského hodnocení, které proběhne v prosinci 2024. I když je příliš brzy na to, abychom věděli, jak podrobné předpisy budou, vývoj v kontext balíčku „Fit for 55“ by mohl ovlivnit podobu rakouského ETS.

Řidiči by si také měli dát pozor na rakouský daňový systém. Země v současné době ukládá ekologické daně, včetně dálničních známek za používání silnic, a daň na zemní plyn a uhlí. Dále je zde daň z motorových vozidel a daň z minerálních olejů. Je zde také poplatek za použití vody.