Auta na míru

Vlastní auta jsou osobní vozidla, která byla upravena tak, aby se zlepšil jejich výkon. Obvykle jsou upraveny novými motory nebo převodovkami. Kromě toho, že jsou funkční, vyjadřují také individuální styl člověka. Vlastní auto může být postaveno tak, aby odpovídalo jeho nebo jejímu osobnímu vkusu. Dobrým příkladem zakázkového vozu je sportovní vůz.

Zakázková auta se často inspirují modely veteránů. Nejčasnějšími zakázkovými vozy byly levné Fordy a Volkswagen Brouci. Tyto rané vozy byly oblíbené pro své postoje a design. Mnoho z těchto vozů na zakázku stále vychází z modelů sportovních vozů, ale můžete použít svou fantazii a vytvořit jedinečný design pro vlastní vůz.

Koncept přizpůsobení vozidla sahá až do 50. let minulého století. Příkladem je kupé Mercury Club z roku 1951. Auto navrhli čtyři bratři z Queensu. Jeden z nich, George Barris, je tvůrcem slavného Monkees GTO, Munsters hot rodu a Batmobilu, který hrál v televizní show Batman. Design a vzhled těchto vozidel ovlivňovaly styl vozů po celá desetiletí.

Dnešní zakázková auta mají jedinečné vlastnosti, které je odlišují od jejich klasických protějšků. Vyznačují se sníženým podvozkem, rozšířenými pneumatikami a dalšími díly karoserie, které prošly úpravami. Kromě toho se často vyznačují lakováním, které může být tradiční nebo nestandardní. Některá zakázková auta mají plameny, hřebenatky nebo jiné umělecké ozdoby.

Vlastní automobilová kultura začala v 50. letech minulého století a rozšířila se po celém světě. Stal se celosvětovým fenoménem, který zahrnuje jak kosmetické, tak i výkonnostní úpravy. Zatímco pojem „custom car“ vznikl v jižní Kalifornii, úpravy se rozšířily do všech částí světa. Existují dokonce tříkolky poháněné VW, které používají motor VW.

Dnes National Street Rod Association (NSRA) umožňuje svalovým vozům soutěžit na zakázkových automobilových přehlídkách, ačkoli většina zakázkových automobilových výstav používá omezení modelového roku 1948. Povoleny jsou však i pozdější modely svalovců. NSRA však nedávno oznámila změnu cutoff. V roce 2011 budou moci na zakázkových autosalonech soutěžit vozy starší 30 let. Automobilová organizace Goodguys však také změnila své pravidlo z modelového roku 1949 na rok 1954.

Pokud chcete vlastnit autodílnu na míru, musíte být připraveni na tvrdou práci a obětavost. Musíte zůstat v podnikání, dokud nebudete úspěšní. Není to pro každého. Vlastní autoservisy provozují podnikatelé s vášní pro auta, design nebo strojírenství. Musíte být ochotni trávit dlouhé hodiny týdně provozováním svého podnikání a řízením týmu techniků. Také pomáhá být součástí komunity automobilových nadšenců, protože budete jednat s lidmi, kteří sdílejí vaše zájmy o auta.

Po 2. světové válce se kultura vlastních automobilů rozšířila. V 50. letech se objevily různé styly vozů, včetně lowrideru Chevy Impala. Ve stejné dekádě se kultura vlastních automobilů začala rozšiřovat až do předválečné éry, označované jako hot rods. Běžným příkladem toho byla úprava předválečného Fordu. Přestože hot rody měly aerodynamičtější vzhled, zakázková auta měla modernější odpružení.